Czarne paznokcie, odciski, schodząca skóra – normalka
Bieganie wiąże się ze sporym wysiłkiem. Jest to również sport, mający swoje skutki uboczne, którymi są liczne kontuzje, ale też takie przypadłości jak: czarne paznokcie, odciski, schodząca skóra. Na wystąpienie takich zjawisk na swoich stopach trzeba być przygotowanym. Są one stosunkowo normalnym objawem, ale przy okazji jest to informacja, że coś jest nie tak i że trzeba czynnik powodujący takie objawy jak najszybciej usunąć. Pytanie jest wtedy jedno, skąd to wszystko się wzięło?!
Początkujący biegacze oraz osoby biegające maratony mogą mieć problemy z czarnymi paznokciami. Nie powinno dziwić to, że rozbieżność w poziomie biegania i kondycji jest taka wielka, a objawy na stopach te same. Jeśli nasze buty będą źle dobrane, to niezależnie od tego, jak dobrą mamy kondycję i jak długie dystanse jesteśmy w stanie pokonać, to i tak czarny paznokieć może nas dopaść. Pojawia się on wtedy, gdy przednia część buta, a dokładnie jego czubek jest wykonany ze zbyt sztywnego materiału. Podczas biegu stopa wykonuje ruchy, duży palec także, jeśli but będzie za sztywny to nacisk na duży palec również będzie silny, a to już spowoduje wystąpienie niewielkiego krwiaka, który objawi się zmianą koloru palca.
Kolejnym problemem ze stopami u biegaczy są opuchnięcia. Występują one wtedy, gdy stopa się przegrzeje. Dochodzi do tego brak dobrej wentylacji i przepocenie. Pęcherze wypełnione płynem surowiczym, to nic innego jak próba obrony przed silnymi otarciami. Jeśli but jest niewłaściwie dobrany i obciera stale to samo miejsce, wtedy na stopie pojawia się pęcherz wypełniony płynem, chroniący dane miejsce przed otarciami. W sytuacji, gdy pęcherz będzie na tyle duży, że uniemożliwi normalne poruszanie się, biegacze najczęściej dokonują jego przebicia zdezynfekowaną igłą. Ma to na celu spuszczenie płynu wypełniającego pęcherze, ale uwaga – nigdy nie można wycinać skóry! Jest ona naturalną ochroną tkanek i koniecznie trzeba zostawić ją do samoistnego wyschnięcia.
Kolejną dolegliwością powodującą dyskomfort podczas chodzenia u biegaczy są odciski. Jeśli dane miejsce jest poddawane stałemu naciskowi, wtedy zrogowaciały naskórek nawarstwia się i w efekcie powstają zgrubienia. W przypadku biegaczy skóra na stopach jest wgniatana podczas lądowania na stopie. Takie zgrubienia powstają po to, aby uchronić stronę przed zbyt dużym obciążeniami. Powstają one wtedy, gdy biegamy zbyt intensywnie i mamy duże obciążenia. Zmiana obuwia czy skarpet nic tu nie da, ponieważ to nie jest przyczyną ich powstawania.
Pęcherze, odciski, opuchnięcia, czy krwiaki są elementem biegania. Trzeba się do nich przyzwyczaić, ponieważ regularne uprawianie tego sportu niestety spowoduje, że stopy już nie będą wyglądały tak, jak na reklamach środków do ich pielęgnacji. Niestety przeciążenia podczas biegania są spore i trzeba mieć świadomość tego, że odbije się to na ich wyglądzie.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.