Skarpety kompresyjne, czy to faktycznie działa?
Nowości w odzieży dla biegaczy jest naprawdę dużo. Ciągle pojawiają się nowe technologie, których zastosowanie w produkcji ubrań ma przekładać się na lepsze efekty samego biegania. Mają poprawiać wyniki, przyspieszać regenerację, czy też nawet poprawiać ilość dostarczanego tlenu.
Do takich wynalazków wpływających na efektywność biegania zaliczają się skarpety kompresyjne. Reklama reklamą, dlatego też znalazł się badacz, który chciał sprawdzić czy faktycznie, to co mówi reklama sprawdza się w rzeczywistości. Jeden z naukowców stwierdził, że dowodów potwierdzających działanie takich skarpet jest niewiele, więc postanowił zająć się tą sprawą. Badaczem tym jest Rob Duffield, który pracuje w Wyższej Szkole Studiów Ruchu przy Charles Sturt Uniwersytet. Postanowił przeprowadzić prosty test, a mianowicie sprawdzał efekt skarpet na 21 biegaczach. Wszystkie badania naukowiec przeprowadził w warunkach laboratoryjnych, karząc sportowcom biegać w skarpetach i kontrolować dystans, jaki są w stanie przebiec bez uczucia wyczerpania. Okazało się, że faktycznie przebiegli więcej niż zwykle przed pojawieniem się uczucia krańcowego wyczerpania. Przy okazji zaobserwowano, że wzrósł u nich próg beztlenowy. Były to jedyne istotne różnice, jakie zaobserwowano pomiędzy biegaczami noszącymi skarpety, a tymi, którzy ich nie włożyli na trening podczas badań typowo laboratoryjnych.
Bieganie na bieżni to jedno, a bieganie w naturalnych warunkach to drugie, dlatego też przyszedł czas na prawdziwe testowanie. Odbyło się ono podczas zwodów w RPA, więc warunki były wręcz ekstremalne. Część biegaczy biegła w skarpetkach kompresyjnych, a część w normalnych, krótkich. Okazało się, że biegnący bez skarpet mieli dużo bardziej zmęczone mięśnie, a nawet odnotowano liczne uszkodzenia mięśni.
Tak naprawdę skarpetki kompresyjne nie wpływają na poprawę czasów, lecz ich największą zaletą jest to, że dzięki nim mięśnie szybciej się regenerują. Oprócz tego mogą być noszone podczas treningu, jak i po nim, ponieważ nacisk jaki wywierają na żyły sprawia, że krew w stronę serca jest lepiej pompowana, a nawet lepiej wchłania się kwas mlekowy i dzięki temu zakwasy są mniejsze. Także wystąpienie kontuzji może być mniejsze, ponieważ ucisk na mięśnie łydek przy okazji powoduje lepszą stabilizację wiązadeł i ścięgien, wobec czego nie będą ulegały aż takim przeciążeniom.
Skarpety kompresyjne mogą nosić nie tylko biegacze, lecz w zasadzie każdy, kto długo siedzi przy biurku lub długo przebywają w podróży. Dzięki nim krążenie w nogach będzie lepsze i tym samym zmniejszą się opuchnięcia i uczucie zmęczenia.
Ten element ubrania biegacza, każdy z biegających musi sprawdzić osobiście. Każdy ma swoje wyobrażenie o działaniu takich skarpet, dlatego czyjeś odczucia mogą być całkowicie inne i w sumie nie zawsze warto się tym sugerować. Wydatek na skarpety kompresyjne może być różny, bo najtańsze są już dostępne od 45 zł, choć mogą kosztować również i 190 zł. Dlatego też każdy musi sam ocenić, jaki standard skarpet będzie dla niego odpowiedni i czy dana cena jest dla niego realna.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.