Zapalenie okrężnicy – objawy i leczenie

Zapalenie okrężnicy jest chorobą, która dotyka coraz więcej osób w różnym wieku. Zależnie od rodzaju może dotykać tylko osoby starsze, ale też nastolatków. Jakie są najczęstsze rodzaje, objawy i skuteczne sposoby leczenia tej choroby?

Zapalenie okrężnicy – co to jest?

Pytanie postawione w tytule akapitu nie jest proste, ponieważ choroba zwana zapaleniem okrężnicy to tak naprawdę kilka różnych jednostek, które pojawiają się wskutek zaistnienia odmiennych czynników. Mimo to wywołują podobne objawy zapalenia okrężnicy, dlatego zebrano je pod jednym określeniem.

Rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy

Rzekomobłoniaste zapalenie jelita pojawia się wskutek wyjałowienia flory jelitowej długotrwałym stosowaniem terapii antybiotykowej. Namnażające się wówczas bakterie beztlenowe, np. Clostridium difficile, wytwarzają toksyny, które bezpośrednio prowadzą do wystąpienia rzekomobłoniastego zapalenia jelit – choroba wywołuje pojawiające się na błonie śluzowej szarożółte błony rzekome – to od tego objawu pochodzi jej określenie.

Choroba może pojawić się nawet do dwóch miesięcy od zaprzestania stosowania antybiotykoterapii. Ryzyko zachorowania wzrasta przy przyjmowaniu leków z grup: cefalosporyn, fluorochinolonów, penicylin oraz antybiotyku klindamycyny. Do tego czynnikiem sprzyjającym chorobie jest długotrwała hospitalizacja i przebywanie w innych ośrodkach opieki medycznej. Choroba częściej dotyka też osoby starsze, po 60. roku życia.

Wrzodziejące zapalenie okrężnicy

Wrzodziejące zapalenie okrężnicy to stan zapalny, który wywołuje powstawanie małych owrzodzeń na powierzchni jelita grubego. Powodują one krwawienie i pojawienie się ropnej wydzieliny w kale. W przeciwieństwie do wcześniej wspomnianego zapalenia rzekomobłoniastego, wrzodziejące zapalenie okrężnicy może dotykać osoby młodsze, nawet po 15. roku życia.

Przyczyny choroby nie są do końca ustalone, jednak badacze uważają, że odpowiedzialność za nią spoczywa na układzie odpornościowym – nieprawidłowo odpowiada on na obecność wirusa i atakuje własne tkanki, a to powoduje powstanie wrzodów. Objawy zapalenia okrężnicy typu wrzodziejącego mogą nasilić się pod wpływem stresu i złej diety, jednak czynniki te nie są same w sobie powodami choroby. Warto podkreślić, że tendencje do wrzodziejącego zapalenia okrężnicy można odziedziczyć – badania wykazały zależności między pojawieniem się choroby u danego pacjenta z historią choroby jego krewnych.

Inne rodzaje zapalenia okrężnicy

Jednym z rodzajów zapalenia okrężnicy jest choroba Leśniowskiego i Crohna, która może dotyczyć tak samo każdego innego odcinka jelit. Najczęstszymi objawami zapalenia okrężnicy, jeśli to tego fragmentu jelit dotknie choroba, są biegunka, niedokrwistość, bóle brzucha i spadek masy ciała.

Zapalenie jelita grubego może pojawić się także na tle niedokrwiennym – jego przyczyną jest wówczas zmiana miażdżycowa, która powoduje zmniejszenie przepływu krwi w okolicy jelita grubego. Objawy zapalenia okrężnicy na tle niedokrwiennym pojawiają się nagle: występuje krwawienie, która po pewnym czasie mija, nagły i silny ból brzucha i gorączka, a efektem choroby może być nawet martwica elita i konieczność jego usunięcia.

U osób starszych często pojawić się może mikroskopowe zapalenie jelita grubego. Można je wykryć jedynie podczas badania: kolonoskopii lub badania radiologicznego, podczas których pobiera się wycinek do badań pod mikroskopem. Jeśli badanie wykaże obecność zmian chorobowych, może się okazać, że konieczna będzie farmakoterapia.

Objawy zapalenia okrężnicy

Objawy zapalenia okrężnicy dla każdego jego rodzaju mogą być niespecyficzne, jednak te, na które należy zwrócić szczególną uwagę, to:

  1. biegunka,
  2. krwawienie z odbytu,
  3. ostre bóle brzucha,
  4. gorączka

Leczenie zapalenia okrężnicy

Częstą metodą leczenia zapalenia okrężnicy jest przyjmowanie probiotyków, np. Lakcid, które wspierają odbudowę śluzówki jelit i normalizują skład mikroflory. Leki tego rodzaju można dostać bez recepty, dlatego są doskonałym sposobem na profilaktykę choroby oraz leczenie jej w domowym zaciszu.

Odpowiednią terapię z pewnością najlepiej dopasuje lekarz. To u niego należy szukać pomocy w zapaleniu okrężnicy. Zaleci od najlepsze leki, które z pewnością uda się znaleźć w ofercie apteki internetowej liki24.pl

Dieta przy zapaleniu okrężnicy

W diecie na zapalenie okrężnicy dobrze jest podawać choremu wodę – nawadnianie jest doskonałym sposobem na leczenie wirusowego i bakteryjnego zapalenia jelit. Chory powinien przyjmować też duże ilości glukozy i sacharozy. Cukry pomogą dostarczyć jonu i potasu, które są łatwo usuwane z organizmu pod wpływem stanu zapalnego. W diecie nie może też zabraknąć gotowanych na miękko jaj, pieczonych w folii lub gotowanych ryb, olejów roślinnych, warzyw, galaretek i kisieli, wędlin, ryżu i mleka.

Podsumowanie

Zapalenie okrężnicy różnego typu może być groźne dla zdrowia, dlatego po pojawieniu się pierwszych objawów należy koniecznie podjąć leczenie. Może ono przynieść nie tylko długotrwałą remisję choroby, ale i jej całkowite wyleczenie w wielu przypadkach.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.