Biegasz regularnie? Ćwicz stopy!

Regularnie biegając, warto pomyśleć o wzmocnieniu mięśni stóp. Rzadko kiedy biegacze myślą o tym, aby poćwiczyć mięśnie nóg. Są one bardzo ważne, ponieważ codziennie wykonują bardzo dużą pracę. Nie tylko noszą cały ciężar ciała, to jeszcze umożliwiają poruszanie się. Aby utrzymać stopy w zdrowiu koniecznie trzeba wykonać kilka prostych ćwiczeń, dzięki którym cały organizm będzie czuć się lepiej.

Problemy ze stopami mogą wpływać nie tylko na pojawienie się samego dyskomfortu podczas chodzenia, ale także mogą wpływać na pojawienie się zwyrodnień czy bóli w kolanach czy w kręgosłupie. Dlatego tak ważne jest prawidłowe stawianie stóp podczas chodzenia, gdyż dobre ich ułożenie może zagwarantować prawidłową i zdrową postawę. Wszelkie deformacje stóp mogą objawiać się bólem, dlatego też warto wprowadzić kilka prostych ćwiczeń, aby ten ból wyeliminować lub znacząco zmniejszyć.

Wzmacniając mięśnie stóp ćwiczeniami można zminimalizować ich deformację. Niezależnie od tego, jaki zestaw ćwiczeń chcemy wykonać, nie możemy zapomnieć o rozgrzaniu mięśni stóp. Jest to element niezbędny, gdyż bez niego możemy zrobić sobie sporą krzywdę narażając się na kontuzję. Dobra rozgrzewka to podstawa, więc warto zacząć od przenoszenia ciężaru ciała z palcy na pięty. Oprócz tego dobrą rozgrzewką będzie chodzenie na krawędziach stóp, czyli raz po ich wewnętrznej a raz po zewnętrznej krawędzi stopy. Dodatkowo warto wykonywać okrężne ruchy stóp w powietrzu, czyli nieco je unieść i kreślić kółka w powietrzu – raz w jedną, raz w drugą stronę.

Gdy rozgrzewka zostanie solidnie wykonana, wtedy można przejść do właściwych ćwiczeń. Z pewnością wiele ćwiczeń będziemy pamiętać z dzieciństwa, gdyż na lekcjach w-fu powinny być wykonywane regularnie. Pierwszym znanym ćwiczeniem jest wykonywanie ruchów stopy, przypominających ruch dżdżownicy. chodzi tu o to, aby siedząc przesuwać stopę do przodu zginając palce, podciągając nieco stopę i ją prostując. Stopa powinna zgodnie z tym ruchem przesuwać się do przodu. Ćwiczenie trzeba wykonać kilka razy, a dzięki niemu mięśnie stopy się rozciągnąć.

Do innych ćwiczeń warto wyposażyć się w woreczek z grochem. Typowym ćwiczeniem jest chodzenie z woreczkiem, który trzyma się w stopie palcami. Dodatkowo ćwiczenie można urozmaicić podrzucaniem woreczka do góry i łapanie go rękami. Ćwiczenie to można zmodyfikować i polegać  będzie ono wtedy na chwytaniu woreczka palcami i podawanie go sobie do ręki. W tym zestawie można wykorzystać do ćwiczeń ołówek lub kredkę, którą będzie się próbowało podnosić stopą. Innym ćwiczeniem jest chwytanie stopami dość grubego wałeczka gumowego i toczenie go po stopach. Można również toczyć wałeczek stopą. Na zakończenie dobre będzie chodzenie na stopach, na piętach i znowu na wewnętrznej i zewnętrznej krawędzi. Przydatnymi ćwiczeniami będą również: naprzemienne utrzymywanie równowagi na jednej nodze, podskoki na jednej nodze, wspinanie się na palce, zadzieranie stopy do góry.

Taki zestaw ćwiczeń jest bardzo pomocny, gdyż wzmocnione stopy to mniej kontuzji podczas biegania. Warto poświęcić przynajmniej 10 minut dziennie. Są one niewymagające, a naprawdę świetnie wzmacniają mięśnie stóp. Z pewnością ich wykonywanie nie zaszkodzi, a może pomóc.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.