Bieganie w upale – jak się ubrać

zestaw czapekSezon biegowy w pełni, więc należy dobrze się przygotować do biegania w gorące dni. Podstawą jest odpowiednie nawodnienie, które powinny stanowić napoje izotoniczne, jak i sama woda. Ale oprócz tego, należy zadbać o odpowiedni strój, dzięki któremu będzie biegało się komfortowo, a przede wszystkim bezpiecznie.

Bieganie w upale to bardzo obciążające doświadczenie dla organizmu, dlatego trzeba pomyśleć o odpowiedniej ochronie. W pierwszej kolejności należy chronić głowę, która jest najbardziej narażona na przegrzanie. Skutkiem tego może być udar cieplny, który jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Wybór odpowiedniego nakrycia głowy nie jest taki prosty, gdyż kupienie zwykłej bawełnianej czapki z daszkiem nie koniecznie musi być dobrym rozwiązaniem. Najważniejsze jest, aby czapka wykonana była z materiałów, które oddychają. Czapka do biegania musi spełniać jeden warunek, a mianowicie powinna być na tyle cienka, aby nie przeszkadzała w biegu, a z drugiej strony powinna być na tyle gruba, aby nie przepuszczała promieniowania słonecznego. Dlatego warto dokładnie sprawdzić z jakiego materiału jest wykonane nakrycie głowy. W sklepach sportowych śmiało można dostać czapki, czy bandany, które wykonane są z tych samych materiałów co te stosowane w koszulkach technicznych. Wybór ten będzie bardzo dobry, pod warunkiem, że czapka będzie odpowiednio gruba, by chronić przed promieniowaniem słonecznym. Decyzja o tym, czy głowę będziemy chronić czapką lub bandaną to już kwestia całkowicie indywidualna, ponieważ jedna i druga może dać odpowiednią ochronę. jedyną przewagą czapki jest to, że posiada ona właśnie daszek, dzięki któremu możliwa jest ochrona oczu i twarzy przed działaniem słońca.

Aby bieg był jak najbardziej komfortowy podczas upału, należy również zadbać o właściwy dobór koszulkibiegacz 1 i spodenek biegowych. Co do koszulek to panują różne przekonania, które uzasadnione są jedynie swoimi osobistymi upodobaniami. Dotyczą one głównie tego, czy koszulka powinna być obcisła czy luźna. W upale każda będzie przepocona, więc trudno ocenić, które rozwiązanie będzie lepsze, gdyż obcisła koszulka może będzie lepiej odprowadzać pot, ale czy komfort biegania w niej w wysokiej temperaturze będzie równie dobry, co w chłodniejsze dni? Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć każdy biegacz indywidualnie. Pamiętać jednak należy o tym, że im bardziej opięty strój, tym słabsza staje się wentylacja ciała. Dotyczy to również spodenek, dlatego chyba najbardziej preferowanymi są te jak najbardziej luźne, uszyte z lekkiego materiału.

Jedyną radą na bieganie w upale jest zakupienie jak najbardziej do tego dostosowanych ubrań. Im one lżejsze, cieńsze i luźniejsze, to tym lepiej. Najważniejsze jest, aby zadbać o ochronę głowy, która jest najbardziej narażona na działanie słońca. Reszta ubrania biegacza może być już dobrana według swoich własnych przekonań.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.