Stres także powoduje kontuzje

Kontuzje to nieodzowny element sportu. Niezależnie od tego, jaką dyscyplinę się uprawia, to przeciążenia i wynikające z tego kontuzje są jego stałym elementem. Okazuje się, że kontuzje wynikają nie tylko z przeciążeń mięśni, ale odpowiedzialne za nie może być także stres.

Stres to stan, kiedy dochodzi do zaburzenia harmonii. Na stres jesteśmy narażeni bez przerwy, gdyż najczęściej stresujące sytuacje zdarzają się podczas codziennych wydarzeń. Praca, życie domowe, dodatkowe zdarzenia, np. nieprzewidziane sytuacje, jak np. zepsucie się samochodu czy niepowodzenie wykonaniu swojego zadnia, powodują, że organizm odczuwa stres. Jego poziom może się wahać w zależności od tego, jak jesteśmy na niego odporni i jakiej wagi są dla nas takie wydarzenia. O wiele bardziej stresujące są sytuacje z życia osobistego, gdzie rozstanie czy rozwód są bardzo ogromnym stresem i w bardzo dużym stopniu wpływają na organizm. Fakt jest taki, że wszelki stres wpływa na pogorszenie pracy organizmu, co również przekłada się na osiąganie wyników podczas treningów. Organizm w stresie niestety nie jest odporny na kontuzje, wręcz przeciwnie. Badania przeprowadzone na sporej grupie sportowców potwierdzają, że podczas silnego stresu organizm jest mniej odporny i stresujące wydarzenia są zdecydowanie kontuzjogenne. Przeżywając w danym momencie spory stres wzrasta o nawet 5 razy podatność na kontuzje. Spory wpływ na to ma również osobowość, ponieważ wiele zależy od nas samych. Jest wiele osób, których przeciwności załamują, jak są też i takie, które wtedy dodatkowo się mobilizują i biją rekordy.

Kontuzja dla biegacza to najgorszy czas, ponieważ wtedy konieczne jest porzucenie biegania na czas rehabilitacji lub leczenia. Wszystko jest dobrze, jeśli posiada się dodatkowe zainteresowania, na których można się skupić. Jeśli wolny czas wypełnia tylko bieganie, to czas “bezczynności treningowej” może dodatkowo negatywnie wpływać na nastawienie. Dlatego też lepiej mieć drugie alternatywne zajęcie, dzięki  któremu odzyska się równowagę. Przy kontuzjach lepiej jest nie myśleć o pojawiających się ograniczeniach. Zresztą zasada ta działa na wszystkich płaszczyznach życia, gdyż znacznie lepsze efekty osiąga się skupiając się na swoich możliwościach, a nie ograniczeniach.

Podczas przeżywania silnych stresów warto do treningów podejść  z dystansem i nie narzucać sobie zbyt wygórowanych celi. Jest to ważne, ponieważ takie obciążenie z pewością spowoduje kontuzję. Wynika to z tego, że stres powoduje większe napięcie mięśniowe, a także ich skurcze, co już stwarza możliwość ich uszkodzenia podczas normalnego treningu, a co dopiero, gdy chcemy sobie podnieść poprzeczkę.

Chcąc trenować po stresującym dniu, warto pamiętać o tym, aby się nie forsować. Mając świadomość tego, że stres podnosi ryzyko wystąpienia kontuzji, czasami lepiej sobie odpuścić forsowny trening, a wykonać tylko lekkie rozbieganie, aby zniwelować napięcia w organizmie. Z pewnością będzie to o wiele bardziej skuteczne i pomoże odzyskać równowagę, którą zaburzył stres.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.