Bieg Rzeźnika

Bieg Rzeźnika to jeden z najbardziej znanych biegów ekstremalnych w Polsce. W tym roku odbyła się już jego X edycja, która jak co roku przypada na piątek po Bożym Ciele. W chwili obecnej już jest planowana XI edycja Biegu Rzeźnika i nawet znana jest data biegu. Odbędzie się on 20 czerwca 2014, tradycyjnie start biegu będzie w Komańczy.

Oczywiście Bieg Rzeźnika organizowany jest w Bieszczadach, a jego trasa prowadzi czerwonym szlakiem z Komańczy przez Cisną, a dalej przez góry Jasło i Fereczata. W dalszej części trasa prowadzi przez Smerek, połoniny do Ustrzyków Górnych. Bieg Rzeźnika jest biegiem wymagającym, ponieważ ukończyć go należy w określonym czasie. Uczestnicy muszą przebiec prawie 80 km, niejednokrotnie po naprawdę trudnym terenie. Z uwagi na to, że jest to bieg górski, to trzeba być przygotowanym na ostre podbiegi oraz trudne technicznie zbiegi. Niejednokrotnie bieg odbywa się przy deszczowej pogodzie, gdzie opadu deszczu należą do dość intensywnych. Wtedy na trasie robi się szczególnie niebezpiecznie, ponieważ jest ona pokryta sporą ilością śliskiego błota. Cechą szczególną tego biegu jest również i to, że biegnie się w zespole dwuosobowym. Jest to zasada, która została wprowadzona ze względów bezpieczeństwa, a przy okazji nieco podnosi stopień trudności biegu, gdyż bieg należy ukończyć razem. Nie raz okazuje się, że samodzielne ukończenie biegu nie jest takie trudne, ponieważ biegacz indywidualnie rozkłada swoje siły na całą trasę. W parze już nie jest to takie łatwe i trzeba zawsze mieć wzgląd na biegowego partnera. Biegacze, którzy chcą zmierzyć się ze swoimi możliwościami, psychiką i chcą sprawdzić swoją wytrzymałość, mogą przedłużyć bieg do 100 km. Istnieje taka możliwość i dają ją organizatorzy biegu, ale trzeba to koniecznie zgłosić jeszcze dzień wcześniej w Biurze Zawodów. Tutaj uwaga, z uwagi na wydłużenie trasy biegu nie przysługuje uczestnikom żaden dodatkowy limit czasowy. Muszą oni pokonać ten dystans także w czasie 16-stu godzin.

Bieg Rzeźnika rokrocznie cieszy się ogromną popularnością. Start zazwyczaj jest tuż nad ranem o godzinie 3:30. Trasa jest urozmaicona i niezwykle widokowa, dlatego też uczestnictwo w tym biegu, to fascynująca przygoda. Wśród biegów ultra jest to jeden z najcięższych biegów organizowanych w Polsce i tutaj naprawdę trzeba wykazać się wytrzymałością i silną motywacją.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.