Czy bieżnia mechaniczna to dobry pomysł na trening?

Bieganie na bieżni mechanicznej to bardzo dobra alternatywa, jeśli na dworze jest mroźno, sypie śnieg albo wieje wiatr a do tego jeszcze pada deszcz Wyjście do siłowni będzie w takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem. Trening przeprowadzony na bieżni może być dobrym urozmaiceniem, a także okazją do przećwiczenia np. podbiegów.

Wielu biegaczy regularnie trenujących uważa, że trening na bieżni mechanicznej nie jest dobrym rozwiązaniem. Otóż nic bardziej mylnego. Treningi na bieżni mogą stać się ważnym punktem w budowaniu kondycji, poprawie szybkości, czy też wyćwiczeniu się w podbiegach. Ćwicząc na bieżni mamy idealną okazję do tego, aby zaplanować swój bieg jako długi bieg pod górkę. Nie zawsze w terenie jesteśmy w stanie znaleźć takie miejsce, które spełni ten warunek, dlatego też bieżnia będzie w tym pomocna. Dowolnie można ustawić sobie stopień nachylenia bieżni, tak aby imitowało ono podbieg. Czas podbiegu także jest zależny tylko od nas, tak jak i tempo biegu. Bieżnia będzie również lepsze, jeśli chcemy wykonać podczas jednego treningu część biegową oraz siłową. Po przebiegnięciu swojego dystansu na bieżni od razu można przejść do ćwiczeń siłowych, które wykona się na pobliskim sprzęcie. Osoby mające duże problemy z utrzymaniem stałego tempa, powinny także biegać na bieżni. Dzięki temu, że ustawiamy sobie tempo biegu, musimy do niego stale się dostosowywać, ponieważ jest narzucane przez maszynę. To pomaga w wyćwiczeniu utrzymywania stałego tempa. Decydując się na trening biegowy na bieżni, warto pamiętać o tym, że podczas takiego biegu znacznie bardziej się pocimy, co związane jest z faktem, że w pomieszczeniu nie wieje wiatr. W efekcie podczas biegu tracimy bardzo dużo wody na uchronienie się przed przegrzaniem, w związku z tym koniecznie należy wziąć ze sobą odpowiedni zapas wody, który uchroni nas przed przegrzaniem. Oczywiście bieganie na bieżni nie zwalnia nas z biegania w dobrych biegowych butach. Są one obowiązkowe, gdyż dzięki nim można uniknąć kontuzji, które i tak naprawdę sporadycznie zdarzają się na bieżni mechanicznej. Najbardziej urazowym jest bieganie w naturalnym terenie, dlatego też nie trzeba obawiać się biegania po bieżni.

Bieżnia mechaniczna ma naprawdę wiele zalet i przekona się o tym ten, kto odbędzie na niej choć jeden trening. Wśród minusów można wyróżnić jedynie to, że jednostajny bieg na bieżny jest po prostu nudny. Aby poradzić sobie z nudą, warto mieć własną muzykę lub skupić się filmach lub programach muzycznych, które zazwyczaj puszczają kluby fitness. Pamiętaj, że zima to idealny czas, aby trenować na bieżni.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.