Nowe oblicze biegania – aquajogging

Bieganie staje się coraz bardziej popularną aktywnością. Im więcej biegaczy, tym więcej różnorodności w tej dziedzinie sportu. Bieganie także podlega zmianom, a także i modom, w związku z czym nie ma się co dziwić, że coraz bardziej znany staje się Aquajogging.

aquajoggingBieganie to sport, który należy do sportów dość kontuzjogennych. Jeśli borykamy się z kontuzjami nabytymi podczas biegania, ale nie chcemy zrezygnować z tej aktywności, to naprawdę doskonałym rozwiązaniem będzie aquajogging. Dzięki niemu o wiele łatwiej będzie się zregenerować utrzymując dotychczasowy stopień aktywności fizycznej. Największą zaletą tej formy biegania jest to, że w wodzie nie ma obciążeń kolan, kręgosłupa, stóp, ścięgien Achillesa. To właśnie te części ciała ulegają najczęściej kontuzjom podczas biegania, dlatego też aquajogging daje odpocząć tym partiom, a nawet sprawia, że szybciej się regenerują. Warto także włączyć aquajogging do naszego normalnego planu treningowego. Wskazane jest to szczególnie osobom, dla których bardzo długie biegi są równie dużym obciążeniem.  Dlatego też  część treningu można wykonać w wodzie, unikając tym samym urazów i kontuzji. Ta forma treningu nadaje się idealnie na porę zimową, kiedy to warunki pogodowe nie sprzyjają trenowaniu. Nie chcąc biegać po ciemku, można biegać w wodzie, gdzie również wykonuje się spory wysiłek i ćwiczy wytrzymałość. Poza tym biegając w wodzie, również pracuje się nad sylwetką, gdyż tu także ćwiczy się mięśnie nóg, brzucha, grzbietu, a nawet rąk. Oprócz tego, wykonując ćwiczenia w wodzie, męczymy się o wiele szybciej niż podczas normalnego treningu, co trzeba również mieć na uwadze. Jest to konsekwencją dodatkowych oporów wody, jak również i tego, że trzeba stale kontrolować położenie ciała. Podczas tych ćwiczeń wzrasta zapotrzebowanie na tlen, dlatego też  aquajogging należy wykonywać prawidłowo technicznie.

Ze względu na temperaturę wody oraz jednostajność ćwiczeń, warto skupić się na trenowaniu interwałów podczas aquajoggingu, aby trening sam w sobie nie trwał zbyt długo. Dzięki odpowiednio ułożonym treningom wzrośnie wytrzymałość organizmu, jak również trening przyniesie sporo korzyści zdrowotnych.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.