Dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna dla zdrowia?

Nie bez powodu mówi się o tym, że sport to zdrowie. Niezależnie od tego czy uprawia się jakąś dyscyplinę sportową po to, aby bić własne rekordy, czy też się odchudza, to trzeba się ruszać, bo bez tego organizm cierpi.

Obserwacja kliniczna osób otyłych i szczupłych jednoznacznie pokazuje, że w obu przypadkach ruch jest bardzo ważny dla zdrowia. Nawet osoby otyłe, które za bardzo nie kwapią się do tego, aby utracić sporą ilość kilogramów, powinny się ruszać. Dla zdrowia bardzo ważne jest to, aby być w ruchu i ćwiczyć. Zdecydowanie lepiej jest być osobą otyłą, ale w miarę możliwości aktywną, niż szczupłą prowadzącą kanapowy tryb życia. Naukowcy udowodnili, że brak ruchu w przypadku osób szczupłych i otyłych niesie takie same zagrożenia zdrowotne, dlatego też samo bycie szczupłym nie zagwarantuje bycia zdrowym. Największą zaletą wykonywania w sposób regularny ćwiczeń fizycznych jest to, że można się sprawnie i zwinnie poruszać, a dodatkowo posiada się dobre nastawienie psychiczne do życia. Dzięki temu zwiększa się również poziom energii życiowej i chęci do wykonywania różnych czynności związanych z zainteresowaniami. W przypadku dużej otyłości należy zacząć od bardzo spokojnego ruchu. Osoby z nadwagą mogą już zacząć wychodzić na dłuższe spacery, które śmiało powinny wydłużać i zwiększać ich intensywność. Tak też z czasem można nawet zacząć uprawiać jogging, a później dojść do trenowania biegania. Regularna aktywność buduje wytrzymałość, dlatego też już nawet po stosunkowo krótkim czasie osoba ćwicząca będzie widziała poprawę w kondycji i swojej formie. Przy okazji poprawi się metabolizm, dzięki czemu spalana będzie większa ilość kalorii. Zauważalna będzie też utrata wagi. Spokojny spacer to dobry początek budowania formy fizycznej i od tego warto zaczynać, gdy się ma nieco nadwagi.

Aktywność fizyczna jest zbawienna dla organizmu, który musi się poruszać, aby być w dobrej formie psychicznej i fizycznej. Niezależnie od wieku i wagi warto wprowadzić nieco ruchu do swojego życia, aby stało się ono bardziej atrakcyjne i przyjemne.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.