Jak biegać, aby mieć z tego zdrowotne korzyści

Bieganie jest doskonałym sposobem na poprawienie kondycji oraz wytrzymałości. Chcąc mieć jak najwięcej korzyści z tej aktywności fizycznej, warto zastosować podczas treningów kilka prostych zasad, dzięki którym najwięcej będzie czerpał organizm.

Bieganie podnosi odporność, wytrzymałość oraz daje dobre samopoczucie, dlatego też warto je trenować. Osoby, które chcą uzyskać jak najwięcej z biegania, powinny tak planować swoje treningi, aby biegi odbywały się na krótszych dystansach, a za to częściej. Zdecydowanie zbyt obciążające mogą okazać się treningi na długich dystansach, gdzie dodatkowym utrudnieniem może być ukształtowanie terenu. Ważna jest tutaj regularność, gdyż nie można doprowadzić do całkowitego zaniku aktywności. Nie można oczekiwać, że organizm od razu wskoczy na tryb pełnej wydajności, w którym to możliwe będzie szybkie bieganie na dłuższych dystansach. Organizm potrzebuje czasu na to, aby dostosować się do nowego wysiłku. Dlatego też pierwsze treningi muszą być poświęcone wydłużaniu dystansowi. Jeśli będzie to przychodziło bez problemu, wtedy można pracować nad szybkością. Aby szybko się nie zniechęcić do trenowania, warto nieznacznie wydłużać odległości, aby nie czuć przetrenowania. Również ilość treningów w tygodniu nie może być zbyt duża, aby nie stracić zapału i energii. Najlepiej jest planować treningi z tygodnia na tydzień, aby w planie treningowym uwzględniać wymogi treningów oraz sprawy związane z życiem codziennym. W początkowej fazie trenowania dobrze jest przeplatać pomiędzy sobą treningi wymagające zaangażowania z treningami opartymi na lekkim truchcie. Taka naprzemienność wpłynie na poprawę wytrzymałości, a przy tym uchroni przed kontuzjami. Chcąc mieć jak najwięcej zdrowotnych korzyści, trzeba pamiętać o dobrym odpoczynku, aby organizm miał czas na regenerację. Jest to szczególnie ważne, gdy po treningu odczuwa się ogromne pragnienie lub nie czuje się głodu przez dłuższy okres czasu. Takie objawy to sygnał, że trzeba nieco zwolnić z treningami, bo zdecydowanie oznaczać to może przetrenowanie.

Trenując bieganie ważne jest uwzględnienie w tym sporcie nie tylko długości treningów, ale także wszystkich pozostałych czynności, takich jak: odżywianie, odpoczynek, regeneracja sen. Tylko patrząc na całościowo na treningi i tryb życia można racjonalnie rozplanować aktywność fizyczną tak, aby przynosiła ona wymierne korzyści.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.