Koniec sezonu treningowego i co dalej

Zazwyczaj sezon biegowy kończy się wraz z dobrą pogodą, ale nie jest to regułą. Wszystko zależy od tego, czy chce się odpocząć od biegania i czy są ku temu podstawy. Przede wszystkim powinno to być uzależnione od tego, czy czujemy się przetrenowani, jeśli tak, konieczny jest odpoczynek.

co po sezonie treningowymOdpoczynek to nieodzowny element sezonu biegowego. Im jest on bardziej intensywny, tym odpoczynek musi być dłuższy. Wiele zależy także od tego, jak zachowuje się nasz organizm, ponieważ jeśli czujemy zniechęcenie do treningów, jak również coraz trudniej się nam do nich przekonać, wtedy konieczna jest przerwa regeneracyjna. W przypadku osób trenujących bardzo często, to jest 3-4 razy w tygodniu, wtedy przerwa na odpoczynek powinna wynosić przynajmniej 10 dni. W przypadku bardzo ciężkiego sezonu i sporego wysiłku, wtedy warto odpoczywać nawet przez 21 dni. Jak rozpoznać, że odpoczynek był wystarczający? Po prostu należy poczuć, że ma się znowu ochotę porządnie zmęczyć na treningu i najzwyczajniej w świecie zaczyna ich brakować w normalnym funkcjonowaniu. Takie objawy są najlepszym potwierdzeniem braku ruchu i właściwego odpoczynku. Po takim okresie spoczynkowym, większość osób potrzebuje roztrenowania, które znowu wprowadzi je w tryb wytężonego wysiłku fizycznego podczas treningu. Dla niektórych jest to konieczne, a dla innych nie ma potrzeby stopniowego przygotowywania się do treningów, po prostu trzeba zacząć biegać i to wystarczy. Reguły nie ma, a kwestia roztrenowania, to raczej sprawa indywidualnego podejścia do treningów. Pamiętać trzeba, że podczas okresu rekonwalescencji nieco traci się na formie, ale straty są nieznaczne. To nawet dobrze, że tak się dzieje, ponieważ dzięki temu nowy okres treningowy przyniesie lepsze efekty.

Każdy biegacz zdaje sobie bardzo dobrze sprawę, że bez odpoczynku i rekonwalescencji nie ma dobrych efektów. Nawet maratończycy robią przerwy w treningach, aby dać czas organizmowi na regenerację. Nie bez znaczenia jest także fakt, że biegacze olimpijscy potrafią przejść na odpoczynek wynoszący do roku czasu, aby znacząco wzrosła efektywność biegania. Dlatego też nie martwmy się spadkiem formy, ponieważ będzie to spadek tylko chwilowy, który doprowadzi do poprawy wyników.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.