Jak dobrze rozplanować sezon biegowy

Wraz z nadejściem bardziej sprzyjającej aury rozpoczną się zawody biegowe, maratony oraz inne imprezy biegowe. Dlatego też warto dobrze rozplanować sobie nowy sezon, aby dobrze się przygotować do bicia własnych rekordów i do tego, aby wziąć udział w jak największej liczbie zawodów.

W planowaniu swojego sezonu biegowego bardzo istotne jest to, aby zawsze znaleźć w nim czas na odpoczynek, regenerację i odnowę. Jeśli podejmujemy duży wysiłek, jakim jest maraton, to konieczne jest przewidzenie odpowiednio długiego odpoczynku, aby organizm miał czas się zregenerować. Trzeba także zaplanować sobie prawdziwy odpoczynek od biegania, którym powinien być urlop podczas którego absolutnie nie powinno się biegać. Taki odpoczynek ma swoje zalety, gdyż pozwala odpocząć psychicznie od presji, jaką potrafią wywierać zbliżające się zawody, plany treningowe i same treningi. Sam okres treningowy także powinien być odpowiednio ułożony. Najlepiej jest większy wysiłek przeplatać mniejszym, oczywiście nie zapominając o odpoczynku. W między czasie powinniśmy zaplanować sobie treningi ogólne, podczas których pracuje się nad ogólną zdolnością biegową połączoną z trenowaniem szybkości i wytrzymałości tlenowej. Dobrze jest także przewidzieć treningi, podczas których będzie się pracować konkretnie nad np. szybkością, wytrzymałością, siłą biegową czy tylko nad podbiegami lub zbiegami. Od czasu do czasu można również wprowadzić trening specjalny, który charakteryzuje się bieganiem z prędkościami, jakie ma się podczas zawodów. W tym wszystkim na leży również uwzględnić terminy zawodów, po których koniecznie należy odpocząć i się zregenerować.

Dobrze zaplanowane treningi wraz z uwzględnieniem zawodów, to gwarancja dobrych osiągnięć podczas sezonu biegowego. Pamiętać należy, że szczytową formę posiada się tylko przez określony czas, dlatego też potrzebne jest planowanie tej formy, aby wypadła ona właśnie w czasie trwania zawodów.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.