Praca nad wytrzymałością

Wytrzymałość biegowa to podstawa osiągania coraz lepszych wyników. Aby biegać na coraz dłuższych dystansach i z lepszymi czasami, konieczne jest pracowanie nad wytrzymałością. Oczywiście wymaga to odpowiedniego przygotowania, a najlepiej trenować według specjalnie przygotowanego planu treningowego. Na początek powinno wystarczyć zwiększenie dystansu, ale to nie wszystko.

Aby wypracować sobie lepszą wytrzymałość, warto rozpocząć od zwiększania dystansu podczas treningów. Początkowo powinno się to robić nie przesadzając, a więc docelowo powinno zwiększyć się trasę treningu o 25-30% długości. Najlepsze efekty będą wtedy, jak każdy trening będzie się zwiększać o przynajmniej 1 km. Jeśli to za dużo w zbyt krótkim czasie, to nic nie przeszkadza, aby co drugi czy trzeci trening zwiększać dystans o kilometr. Trenując wytrzymałość, warto także zmniejszyć tempo biegu.

Sposobem na zwiększenie wytrzymałości jest również wprowadzenie treningów tempowych. Wystarczy 20-25 minut, aby już zauważyć poprawę w kondycji, a sam taki bieg należy wykonać w tempie o około 12 sekund wolniejszym niż ten, w którym się biega na 10 km. Po takim biegu powinno się mieć jeszcze siłę na przebiegnięcie kolejnego kilometra. Takie odczucia to potwierdzenie tego, że bieg tempowy został poprawnie wykonany, a efekty zgodne z jego zamierzeniami. Dodatkowo treningi powinny być uzupełniane interwałami, wykonywanymi na dystansie 1,5 km. Podczas treningu nie można z nimi przesadzać, więc od 2 do 4 razy wystarczy, gdy się je zrobi. Dobrze jest także skupiać się podczas biegów na dłuższe dystanse, bo to właśnie wtedy dłuższy dystans przebiegnięty w wolnym lub bardzo wolnym tempie potrafi efektywnie podnieść wytrzymałość.

Każdy, kto pracuje na poprawę swoich możliwości, niezależnie od tego na czym się skupia podczas treningów musi pamiętać o jednym. Jest to odpoczynek i czas na regenerację. Te dwie rzeczy są bardzo istotne i  równie ważne co ćwiczenia treningowe. Bez nich, choćby nawet najbardziej precyzyjny trening nie przyniesie takich efektów jak powinien. Dlatego też warto przykładać się do treningów, ale też pamiętać o właściwym odpoczynku.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.