Mówi się, że sport to zdrowie, ale okazuje się, że tutaj także zaczyna sprawdzać się drugie powiedzenie: “co za dużo, to niezdrowo”. Potwierdzeniem tego są ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Pensylwanii.
Okazuje się, że jeśli w ciągu tygodnia przebiega się więcej niż 30 km, to wcale nie poprawia to naszego stanu zdrowia. Zbyt długie dystanse obciążają organizm, a do tego nadwyrężają układ mięśniowo-kostny. Przeprowadzone badania w Pensylwanii miały na celu sprawdzenie jak spora aktywność fizyczna wpływa na długość życia. W badaniu brali udział biegacze długodystansowi oraz osoby, które nie uprawiają praktycznie żadnej aktywności. Okazało się, że jednych i drugich długość życia jest porównywalna. Przeciążenia organizmu spowodowane długim bieganiem okazują się być tak duże, że potrafią skrócić istotnie długość życia. Naukowcy doszli do wniosku, że umiarkowane bieganie, jogging 3 razy w tygodniu na niezbyt długich dystansach jest najlepszym rozwiązaniem, które istotnie wpływa na poprawę pracy organizmu i to właśnie ono potrafi wydłużyć życie. Niestety badacze jednogłośnie mówią o tym, że maraton dla organizmu to naprawdę ogromne wyzwanie, których nie powinno być zbyt wiele, a tak naprawdę jeden powinien nam wystarczyć.
Opinie biegaczy w tym temacie są różne i każdy musi samodzielnie przeanalizować straty i korzyści płynące z biegania na długie dystanse. Póki co sprawdza się, że we wszystkim trzeba znaleźć złoty środek, aby nie przedobrzyć, dlatego też ilość startów w zawodach lepiej jeszcze raz przeanalizować i dać sobie czas na regenerację i odpoczynek. Mięśnie i stawy będą nam za to naprawdę wdzięczne, bo regeneracja jest równie ważna, co rekordy życiowe.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.