Sposób na długowieczność – Slow Jogging

Jak dbać o zdrowie i kondycję, jeśli nie lubimy wysiłku fizycznego? Teoretycznie przy każdym sporcie naturalne jest to, że się mamy zmęczyć, a przy tym poczuć, że wykonywaliśmy ćwiczenia. A co jeśli ktoś nie lubi, gdy twarz zalewa mu pot, a na następny dzień ma zakwasy?  W takiej sytuacji trzeba całkowicie zrezygnować ze sportu? Zdecydowanie nie, tym bardziej że teraz można uprawiać slow jogging.

slow joggingSlow jogging to aktywność fizyczna, której celem jest zachęcenie ludzi do uprawiania sportu z radością i przekonaniem, że robią coś dobrego dla swojego organizmu. To także sposób na utrzymanie zgrabnej sylwetki bez dużych wyrzeczeń, a to wszystko tylko dzięki  minimum 30 minutom bardzo wolnego biegu. Slow jogging zrodził się w Japonii, gdzie sport ten zaczęło uprawiać naprawdę  dużo ludzi. Bardzo szybko stał się on także atrakcyjny dla Amerykanów, a dzisiaj podbija europejskie kraje.Slow jogging opracował profesor Hiroaki Tanaka z Uniwersytetu Fukuoka właśnie z myślą o osobach, które nie chcą lub uważają, że nie mają predyspozycji do wyczynowego biegania na dłuższe dystanse. Dodatkowo profesor Tanaka uznał, że współczesny człowiek powinien poświęcać przynajmniej 30 minut dziennie na aktywność sportową, dzięki czemu będzie mógł uchronić się przed różnymi schorzeniami i zagrożeniami cywilizacyjnymi. Głównym założeniem slow joggingu jest bieganie w bardzo wolnym tempie, które jest nawet wolniejsze od stosunkowo szybkiego tempa spacerowego, czyli biegać powinno się z prędkością 4-5 km/h. Podczas biegu dobrze jest trzymać wyprostowaną sylwetkę i wykonywać kroki o długości ⅓ naszego typowego kroku. Dodatkowo podczas biegu  trzeba starać się lądować na środku stopu – nie na palcach, ani nie na pięcie. Jest to do wyćwiczenia, wystarczy spróbować przebiec się boso, aby wyczuć, która część stopy jest wykorzystywana w sposób naturalny podczas biegu. Twórca tego sposobu biegania zachęca do codziennej aktywności, która powinna trwać od 30 do maksymalnie 60 minut.

Ten japoński sposób biegania jest świetny  dla tych, którzy dotąd niewiele mieli wspólnego ze sportem. Być może z czasem sprawi, że osoby nie przekonane do biegania po prostu zaczną  biegać na dłuższe dystanse i w szybszym tempie. Póki co slow jogging to alternatywa dla tych, którzy boją się zacząć być aktywnym. Z tą metodą biegania wystarczy od 30 do 60 minut dziennie, aby nabrać kondycji i wytrzymałości.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.